Toplu Kahve Siparişleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin. info@karatanroasters.com 0 850 532 76 09 - 0850 532 32 78

Kahve Öğütme Dereceleri

Selamlar, bu bir başlangıç yazısıdır, hali hazırda öğütmenin inceliklerini biliyorsanız boşverin okumayın bence.

Gelelim çekirdeğin faydalarına. Öğütme, kahvenin topraktan fincana her aşamasında olduğu gibi önem arz etmektedir. Maalesef ki tüketici olarak bu sefer bizlere iş düşüyor. Tabii ki önceden öğütülmüş kahve almıyoruz, aldırmıyoruz. 

Her şeyden önce mutlaka kaliteli bir öğütücü edinin. Evde kahve demlemenin çekirdek temininden sonra en önemli kısmı bu. 

Edineceğiniz öğütücü ister mekanik kollu el değirmeni ister elektronik öğütücü olabilir. El değirmeni için dedelerimizin kullandığı 40-50 TL'lik Sözen değirmenden tutun da 1000 küsür liralık ultra teknolojik Comandante'ye kadar birçok seçeneğiniz var.

Elektronik öğütücü için biraz daha fazla bütçe ayırmalısınız (ya da el değirmeninize matkap da takabilirsiniz tabii). Mutlaka ama mutlaka "burr" diye tabir edilen, kahveyi iki dişlinin arasında ezerek öğüten öğütücü alın. Diğer bıçaklı öğütücüler satıcının iddasının aksine sadece baharat öğütmek içindir. Kahveyi homojen ve yeteri kadar küçük öğütemez.

Geldik hangi demleme için nasıl bir öğütüm gerçekleştireceğinize. Zibilyon tane demleme yöntemi olduğundan, kahvenizi demleyip gelin, biraz uzun sürebilir. 

Durun ama durun, bunu okumadan nasıl demleyeceksiniz :)

Büyükten küçüğe sıralayalım ki en iyisini sona saklayalım;

1. French Press / Cupping / Cold Brew

Aslında fransızlara ait olmayan french press zamazingosu, kahve tadımında kullanılan cupping yöntemi ve tabii ki cold brew için bu şekilde öğütebilirsiniz. Öğütümün yaklaşık 1500 mikron olması gerekir. Tabii espro gibi kağıt filtre takılabilen babayiğit french presslerde daha ince de öğütebilirsiniz. Mükemmel bir öğücünüz yoksa, yüksek ihtimal en fazla toz bu kalınlıktaki öğütümde çıkacaktır benden söylemesi. 

2. Chemex / Clever 

Laboratuvardan çıkmış seksi mi seksi chemex ve Türkiye’de pek rastlamasak da en amatör demlemelerde bile harika sonuç veren immersiyon demleme aygıtı clever için bu şekilde öğütebilirsiniz. Öğütümün yaklaşık 1100 mikron olması gerekir.

 

3. Pour Over / Filtre Kahve / Syphon

Türlü türlü manuel demleme metotlarından v60, bee house, kalita wave, woodneck, makine kahveleri ve vakumluların şahı syphon için bu şekilde öğütebilirsiniz. Düz filtreye sahip olanlar için koni filtreye nazaran biraz daha kalın öğütmeniz gerekebilir. Syphon içinse biraz daha inceltin gitsin. Suyun akış hızına göre ayarlarsınız artık. Öğütümün yaklaşık 500-750 mikron aralığında olması gerekir.

 

4. Aeropress

Demleme metotlarının kralı, en sevilen, oyuncaktan öte hayat arkadaşı aeropressimiz için kesin bir öğütme olduğu söylenemez. Zira farklı şekillerde ve farklı filtrelerle demlenebilmektedir. Genelde tercih edilen, fotoğraftaki gibi (500 mikron) olsa da Türk kahvesinden tutun da en kalın öğütüme kadar yolu vardır. Ee zaten aeropressin güzelliği de bir kahveden çok farklı tatlar almamızı sağlaması değil mi?

 

5. Moka Pot

İtalyanların sözde ev espressosu, ocağın üstüne cezveden sonra en çok yakışan aparat moka pot için bu şekilde öğütebilirsiniz. Öğütümün yaklaşık 350 mikron aralığında olması gerekir

6. Espresso

İkinci dalga kahve akımının can pınarı, kimisine göre vayt moka kimisine göre harika bir tek kökenli espresso için bu şekilde öğütebilirsiniz. Önemli olan doğru sıkıştırma doğru su basıncı ve doğru sürede istenen kahveyi alabilmek. Bunun için çok ince ayarlarda öğütmeniz gerekebilir. Öğütümün yaklaşık 250 mikron olması gerekir.

7. Türk Kahvesi / Cezve-İbrik

 

Sadece bir içecekten öte, bir demleme biçimden de öte, güzel bir fincan kahveden de öte bambaşka birşey, Türk kahvemizin öğütümü bu şekilde. Bastırdığınızda parmak iziniz çıkıyorsa tamamdır. Ne kadar ince öğütülmüşse o kadar iyidir tabi. Yanına da şöyle çifte kavrulmuş lokumu ve sodasıyla, içme de yanında yat. Öğütüm genelde 50-100 mikron arasıdır. 

 

Uyarı: Yukarıdaki öğütme boyutları genel olarak kabul görmüş standartları baz alır. En iyi öğütüm için en iyi referans, bolca deneme yanılma ve kendi damak tadınızdır. Lütfen kendinize uygun, doğru öğütüm için kilolarca kahve harcamaktan çekinmeyin. Kahvenin uçsuz bucaksız özgürlüğüne de bu yakışır.

 

https://coffee.digital/kultur-detay/kahve-ogutmeye-giris Alıntıdır.