Toplu Kahve Siparişleriniz İçin Bizimle İletişime Geçin. info@karatanroasters.com 0 850 532 76 09 - 0850 532 32 78

Üçüncü Dalga Kahvecilik Nedir

 

     Üçüncü Dalga kahvecilik az kavrulan kahvenin içine hapsolmuş aromaların çeşitli ekipmanlar ile ortaya çıkartılması evresidir. Bana göre en kısa tanımı budur. Daha iyi anlayabilmeniz açışından konuyu biraz açarsak daha faydalı olacaktır diye düşündüğümden bu konu hakkında bir kaç cümle yazmak istiyorum, Üçüncü Dalga kahveciliğin ne olduğunu öğrenmeden önce bir ve ikinci dalga kahvecilik nedir bilmemiz gerekir, bir ve ikinci dalga bilinmeden üçüncü dalga kahveciliğin ne olduğu tam anlaşılamaz.

     Birinci dalga kahvecilik kısa shot zamanlarında kahveden kafein elde etmeyi amaçlayan evredir, koyu kavrulan kahvelerden elde edilen espressolar, americanolar, ınstat coffee ler kafein bakımından tam da birinci dalga kahvecilik evresinin baş yapıtlarıdır.

     İkinci dalga kahvecilik de aynı birinci dalga kahvecilikte olduğu gibi koyu kavrulan kahvelerin kullanılığı evredir. Amacı ise kahvenin buruk, ekşi tatlarını süt ve şuruplarla tatlandırıp ortaya enfes lezzetlerin çıktığı ve halen günümüzde de bir çok mekanda uygulanan evredir. Bu evredeki içecekler ise herkesin bildiği ya da aşina olduğu latte, cappucino, caramel latte v.b gibi içeceklerdir.

     Gelelim üçüncü dalga kahvecilik nedir sorusunun cevabına; Yukarıda girişte de belirttiğim üzere üçüncü dalga kahvecilik az kavrulan kahvenin içine hapsolmuş aromaların çeşitli ekipmanlar ile ortaya çıkartılması evresidir. Aslında ilk ortaya çıkması üretim yapan kahve kavurucularının kahve çekirdeğindeki kayıp oranını en aza indirmek istemelerinden dolayı ortaya çıkmıştır, Koyu kavrulan kahve çekirdekleri çok fazla sıcaklık ile tepkimeye girdiği için çekirdeğin içindeki yağ, su, aroma, tatlar çekirdek içinden dışarı çıkıyor kilo kaybedip hacim kazanıyor. Bu kilo kaybının önüne geçmek isteyen kavurucular çekirdekleri daha az kavurarak kilo kaybını önlemeyi hedeflemişlerdir. Başarılı da olmuşlardır az kavrulan kahveler sıcaklıkla az tepkimeye girdiği için aromalar, tatlar, yağ, su çekirdeğin içinde kalıp kilo kaybının önüne geçilmiştir. Bu işin kavurma ve ticari boyutu idi kültürel boyutu ise tam anlamıyla şöyledir. Kahvenin içine hapsolmuş aromaların ve tatların bir şekilde dışarı çıkartılıp misafir ile buluşturulması gerekiyordu, işte burada kahve demleme ekipmanları ortaya çıktı Chemex, V60, Sifon v.b ekipmanlar sayesinde hapis olan aromalar bardağa düştü. İçimi daha fresh daha taze lezzetler ortaya çıktı.